пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic mocno nie uwydatni linii trawnika bądź rabaty jak małe żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze roślinne ogrodzenie było niesłychanie rosłe a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu można je uformować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być dosyć utrudnione.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawy względnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie potrafią dobrze wzrastać w wskazanych terenach, niewielkie drzewa zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach albo zastawią gołe wycinki gleby. Pięknie uformowany nieduży żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie lub postawne zielone ogrodzenia wolno uzyskać z roślin iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy mogą być o wiele bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta a także trzeba go redukować, natomiast jego zmianę Cis wolno pościć samopas.Będzie ekspresowo kiełkował a wstrzyma filarowy zarys.

Jeżeli wasz zaułek jest dosyć zacieniony, powinno się aby żywy plot rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego spośród cienioznośnych modeli maja klasie o złotawych względnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu jaskrawe w słońcu, lecz nawet w chłodzie listowie ostają całkiem jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий