понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias po prostu żywop��ot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne przeważnie pełnia role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą również za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenie plastykowe buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których ekspresowo rosną i silnie gęstnieją. Dużo powabu maja także takie rosnące ploty, które wiodą poprzez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, natomiast rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które panują w ogrodzie, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same rosną, częstokroć także ekspansywnie kwitną, jednak wymagają także dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastikowe z Ostrowa Wielkopolskiego zdołają być niesłychanie cienkie, choć trzeba je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek układa niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastiku z Kowar stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий